top of page
  • Zdjęcie autoraKarmen Jauch

Depresja: o czym powinniśmy wiedzieć

Depresja to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Mimo że jest to jedno z najpowszechniejszych zaburzeń psychicznych, wiele osób wciąż nie rozumie, czym jest depresja, jak jest klasyfikowana, jak ją rozpoznać, a przede wszystkim - jak ją leczyć. W tym artykule odpowiem te pytania.

osoba w depresji

Czym jest depresja?

Depresja to stan psychiczny, który wykracza poza zwykłe smutki czy obniżony nastrój. Zaburzenie, które wpływa na nasze myśli, uczucia i zachowania, często prowadząc do różnych fizycznych objawów. Osoby z depresją mogą doświadczać braku energii, problemów ze snem, zmian w apetycie, trudności z koncentracją i uczucia bezwartościowości.


Klasyfikacja depresji według DSM-5

W DSM-5. Depresja jest klasyfikowana jako "zaburzenie depresyjne" i dzieli się na kilka podtypów, w tym zaburzenie depresyjne jednobiegunowe, zaburzenie dystymiczne i zaburzenie depresyjne o specyficznej charakterystyce (np. depresja poporodowa).


Jak rozpoznać depresję?

Depresję można rozpoznać na podstawie zestawu symptomów opisanych w DSM-5. Aby być zdiagnozowanym z depresją, osoba musi przejawiać co najmniej pięć z dziewięciu symptomów przez co najmniej dwa tygodnie. Symptomy te obejmują m.in. smutek lub utratę zainteresowań, obniżony lub nadmierny apetyt, problemy ze snem, uczucie zmęczenia, uczucie bezwartościowości, problemy z koncentracją, a nawet myśli samobójcze.


Myślenie depresyjne

Depresja ma duży wpływ na sposób, w jaki myślimy o sobie, innych i świecie. Myślenie depresyjne często charakteryzuje się negatywnymi, pesymistycznymi myślami. Osoby z depresją mogą mieć tendencję do skupiania się na negatywnych aspektach swojego życia, ignorując pozytywne. Mogą również generalizować negatywne doświadczenia, uważając, że "nic nigdy się nie poprawi".


Depresja: zrozumienie różnych scieżek leczenia

Depresja to stan, który angażuje całe nasze "ja" - umysł, ciało i duszę. W związku z tym, jej leczenie wymaga zintegrowanego podejścia, które uwzględnia wszystkie te aspekty. Przyjrzyjmy się bliżej tym trzem głównym filarom leczenia depresji: psychoterapii, farmakoterapii i zmianom stylu życia.


Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest jednym z najbardziej efektywnych narzędzi psychoterapeutycznych w walce z depresją. Skupia się na identyfikacji i zmianie negatywnych wzorców myślenia, zniekształceń poznawczych, które prowadzą do objawów depresji. W terapii CBT pacjenci uczą się, jak przewartościować negatywne myśli i zastąpić je pozytywnymi, co z kolei prowadzi do poprawy samopoczucia. Terapia uczy jak walczyć z samokrytycyzmem i niskim poczuciem własnej wartości, które jest charakterystyczne dla depresji. Ta forma terapii jest szczególnie skuteczna, gdyż jej efekty są trwałe - pacjenci, którzy zakończyli terapię CBT, często wykazują mniej nawrotów depresji w przyszłości.


Terapia Farmakologiczna: antydepresanty jako wsparcie

Farmakoterapia, za pomocą antydepresantów, jest często stosowana jako pierwsza linia obrony w leczeniu depresji. Leki te działają na ośrodkowy układ nerwowy, zwiększając w synapsach poziom neuroprzekaźników, które pomagają poprawić nastrój i łagodzić objawy depresji.


Zmiany stylu życia - Holistyczne podejście

Ostatni filar leczenia depresji to zmiany stylu życia. Praktyki takie jak zdrowa dieta, regularne ćwiczenia, wystarczający sen czy treningi uważnosci mogą znacząco pomóc w leczeniu depresji oraz złagodzić stres i wpłynąć na lepsze samopoczucie.


Podsumowanie

Depresja to poważne zaburzenie, które może mieć wpływ na każdy aspekt naszego życia. Ale przy odpowiednim leczeniu i wsparciu, osoby z depresją mogą odzyskać swoje zdrowie i z powrotem cieszyć się życiem. Pamiętaj, że pomoc jest dostępna, więc jeśli myślisz, że możesz cierpieć na depresję, zapraszam do kontaktu.

Comments


bottom of page