top of page
  • Zdjęcie autoraKarmen Jauch

Niskie poczucie własnej wartości - Jak wpływa na nasze życie?

Niskie poczucie własnej wartości jest problemem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Charakteryzuje się ono negatywnym obrazem siebie i brakiem wiary we własne umiejętności.

W tym artykule przyjrzymy się, czym jest niskie poczucie własnej wartości, jak je rozpoznać, jakie są jego główne przyczyny a także - co najważniejsze - jak można je pokonać. Czy istnieją konkretne metody, takie jak terapia poznawczo-behawioralna, które mogą pomóc w tym procesie? Jak zbudować swoją pewność siebie od podstaw? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć, oferując praktyczne porady i wskazówki, które mogą pomóc w odbudowie poczucia własnej wartości i prowadzić do pełniejszego, szczęśliwszego życia.

niskie poczucie własnej wartości

Co to jest niskie poczucie własnej wartości?

Niskie poczucie własnej wartości to stan, w którym osoba nie czuje się wartościowa, kompetentna, czy zdolna do realizacji swoich celów. Jest to więcej niż chwilowy brak pewności siebie; to stałe negatywne przekonanie o sobie.

Osoby z niskim poczuciem własnej wartości często widzą siebie w sposób zniekształcony i negatywny. Mają tendencję do skupiania się na swoich niedoskonałościach i błędach, ignorując swoje mocne strony i osiągnięcia.


Przyczyny niskiego poczucia własnej wartości

Przyczyny niskiego poczucia własnej wartości mogą być zróżnicowane i obejmują takie aspekty, jak:

- Doświadczenia z Dzieciństwa:

Niskie poczucie własnej wartości może się rozpocząć w dzieciństwie przez nadmierną krytykę, zaniedbanie lub przemoc, w tym także przemoc emocjonalną. Dzieci, które są stale krytykowane lub zaniedbywane przez rodziców czy opiekunów, mogą rozwijać przekonanie, że nie są wystarczająco dobre. Przemoc emocjonalna, która może przyjmować formę wyśmiewania, poniżania, ignorowania, czy innych form manipulacji, ma najczęściej trwały wpływ na poczucie własnej wartości dziecka.

- Stres związany z edukacją:

Stres edukacyjny, zwłaszcza w szkole średniej i na studiach, może znacząco wpłynąć na poczucie własnej wartości. Presja od rodziców, nauczycieli i rówieśników, jak również oczekiwania związane z osiągnięciami mogą wywierać ogromny wpływ na sposób, w jaki młodzi ludzie postrzegają siebie. Niepowodzenia, trudności w zrozumieniu materiału, czy odczuwanie, że nie sprostają wymaganiom, mogą prowadzić do niskiego poczucia własnej wartości.

- Porównywanie się z innymi:

Żyjemy w świecie, gdzie łatwo jest się porównywać z innymi co może prowadzić do niskiego poczucia własnej wartości. Obrazy "idealnego" życia, doskonałych ciał, udanych karier, pięknych domów i wyjątkowych talentów, które są pozornie na wyciągnięcie ręki w mediach społecznościowych, mogą wywołać uczucie niedoskonałości i niezadowolenia z własnej osoby. Nawet jeżeli rozumiemy, że te obrazy są często wyidealizowane, emocjonalna reakcja na nie może prowadzić do niezdrowego perfekcjonizmu i nieustannego dążenia do nieosiągalnych standardów.


Po czym poznać niskie poczucie własnej wartości?

Rozpoznanie niskiego poczucia własnej wartości może nie być łatwe, zwłaszcza że objawy te mogą się różnić w zależności od jednostki. Typowe oznaki mogą obejmować:

  • Autodeprecjacja: Umniejszanie swoich osiągnięć i wartości.

  • Trudności w podejmowaniu decyzji: Niepewność co do własnych zdolności i umiejętności.

  • Nadmierny perfekcjonizm: Strach przed popełnieniem błędu i dążenie do nieosiągalnych standardów.

  • Częste porównywanie się z innymi: Odczuwanie, że się nie dorównuje innym.

  • Unikanie ryzyka: Strach przed nowymi wyzwaniami i sytuacjami.

  • Trudności w utrzymaniu zdrowych relacji: Problemy w nawiązywaniu i utrzymaniu bliskich związków.

Niskie poczucie własnej wartości wpływa nie tylko na życie zawodowe osoby, ale także na jej życie prywatne, hamując rozwój i ograniczając możliwości. Identifikacja tych objawów może być kluczem do zrozumienia i leczenia tego kompleksowego i wielowymiarowego problemu.


Jak sobie radzić z niskim poczuciem własnej wartości?

Zgodnie z radą Dr Fennell, autorki książki "Przezwyciężanie niskiego poczucia własnej wartości", pierwszym krokiem w radzeniu sobie z niskim poczuciem własnej wartości jest identyfikacja negatywnych przekonań o sobie. Zapisz swoje myśli i analizuj, kiedy pojawiają się negatywne uczucia. To jest klucz do zrozumienia, jak te przekonania wpływają na twoje codzienne życie. Kolejnym krokiem jest kwestionowanie tych negatywnych przekonań. Czy są one rzeczywiście prawdziwe? Czy są one zgodne z rzeczywistością, czy też są one produktem negatywnych doświadczeń z przeszłości? Następnie, możesz zacząć pracować nad zastąpieniem tych negatywnych przekonań o sobie pozytywnymi. Celem jest wytworzenie zdrowszego poczucia własnej wartości. W tym procesie pomocna może być terapia poznawczo-behawioralna (CBT), która skupia się na identyfikacji i zmianie negatywnych wzorców myślowych, co może prowadzić do trwałego wzrostu poczucia własnej wartości.


Podsumowanie

Jak mówi stare przysłowie, "jesteś tym, o czym myślisz" niskie poczucie własnej wartości jest skomplikowanym problemem, który wymaga zrozumienia i cierpliwości. Ale, jak pokazuje praca Dr Fennell, nie jest to niemożliwe. Pamiętaj, każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku. A ty jesteś zdecydowanie wart(a) tej podróży. Wszystko to, co jest wartościowe, wymaga wysiłku. Więc czy jesteś gotowy(a) na to, aby ponownie odzyskać siebie?

Comments


bottom of page