top of page
  • Zdjęcie autoraKarmen Jauch

Czym jest ADHD i jak je rozpoznać?

Zaktualizowano: 31 lip 2023


Dziewczyna z ADHD

Zrozum ADHD i dowiedz się jakie są jego objawy oraz jak je rozpoznać i uzyskać pomoc.


Masz trudności z koncentracją, nadmierną aktywnością i/lub impulsywnością? Może to być objawem ADHD - zaburzenia neurorozwojowego, które występuje zarówno u dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Nie martw się, nie jesteś w tym sam/a! W tym artykule dowiesz się, jak uzyskać pomoc i odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Pamiętaj, że nieleczone ADHD bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie w każdej sferze życia.


Czym jest ADHD?


ADHD (Attention deficit hyperactivity disorder) to zaburzenie charakteryzujące się trudnościami w koncentracji, nadpobudliwością psychoruchową oraz impulsywnością. Może ono znacznie utrudniać życie codzienne we wszystkich sferach, ale z odpowiednią terapią można nauczyć się radzić sobie z tymi wyzwaniami.


Klasyfikacja według ICD-11 oraz statystyki

ADHD, zwane również zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, charakteryzuje się trwałym występowaniem nieuwagi i/lub nadaktywności-impulsywności, które negatywnie wpływają na nasze życie szkolne, zawodowe i społeczne. Objawy muszą wystąpić przed ukończeniem 12 roku życia. W USA, według badań, dotyczy ono około 6-10% dzieci i młodzieży, a także 2.8-4.8% osób dorosłych.


 

Podtypy ADHD


ADHD dzielimy na trzy podtypy:


6A05.0 Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, postać przeważająco nieuważna

Osoby posiadające deficyt uwagi mają duże trudności z wykonywaniem zadań wymagających podtrzymywania uwagi, szczególnie przy zadaniach uważanych przez te osoby za mało ciekawe i monotonne. Zdarza się że w codziennym funkcjonowaniu mają problemy z organizacją codziennych czynności, zapominają różnych przedmiotów i bardzo często prokrastynują.


6A05.1 Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, postać przeważająco nadpobudliwa-impulsywna

Osoby cechujące się nadpobudliwością psychoruchową są nadmiernie aktywne ruchowo, mają trudności w pozostawaniu w bezruchu. Wykazują trudności w samokontroli zachowania oraz impulsywność.


6A05.2 Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, podtyp mieszany

Podtyp mieszany charakteryzuje się występowaniem zarówno nadpobudliwości psychoruchowej, jak również deficytu uwagi.


Terapia ADHD


Najlepsze wyniki osiąga się stosując holistyczne podejście do leczenia, łącząc psychoterapię z farmakoterapią. W połączeniu, te podejścia mogą pomóc osobie z ADHD w radzeniu sobie z wyzwaniami i osiągnięciu długoterminowych korzyści.


Psychoterapia ADHD

Nie ma powodów do niepokoju, bo istnieje skuteczna terapia poznawczo-behawioralna, która pomaga zarówno dzieciom, jak i dorosłym z ADHD. Terapia ta skupia się na różnorodnych aspektach, w tym:

  • Psychoedukacja - Uczymy się lepiej rozumieć ADHD i jego wpływ na nasze życie.

  • Wsparcie emocjonalne - Pomagamy w radzeniu sobie z emocjami i stresującymi sytuacjami.

  • Organizacja codziennego dnia - Nauka planowania i strukturyzacji dnia, co może pomóc w zwiększeniu efektywności.

  • Regulacja emocji i zachowania - Uczenie się technik radzenia sobie z impulsywnością i utrzymaniem spokoju.

  • Relacje międzyludzkie - Rozwijamy umiejętności interpersonalne, które pomagają w budowaniu zdrowych relacji.

Farmakoterapia w leczeniu ADHD

Farmakoterapia, czyli stosowanie odpowiednich leków, może stanowić istotny element terapii ADHD. Leki stosowane w leczeniu tego zaburzenia działają na układ nerwowy, pomagając w regulacji neuroprzekaźników i poprawie koncentracji oraz kontroli impulsów.


Podsumowanie

W tym artykule dowiedzieliśmy się czym jest ADHD, poznaliśmy jego charakterystykę, objawy oraz klasyfikację według ICD-11. Dowiedzieliśmy się, że zaburzenie to dotyczy zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, a liczby wskazują na to, że nie jesteśmy w tym sami - dotyczy znacznej części populacji.


Podtypy ADHD wykazują różnorodność objawów, ale istnieje skuteczna terapia, która może nam pomóc w radzeniu sobie z wyzwaniami. Holistyczne podejście, łączące psychoterapię z farmakoterapią, może przynieść długoterminowe korzyści i pomóc odzyskać kontrolę nad życiem.


Psychoterapia poznawczo-behawioralna skupia się na wielu aspektach, w tym psychoedukacji, wsparciu emocjonalnym, organizacji dnia, regulacji emocji i budowaniu satysfakcjonujących relacji.


Pamiętaj, że ADHD nie musi Cię ograniczać! Wejdź na ścieżkę pozytywnych zmian dzięki terapii poznawczo-behawioralnej i farmakoterapii. Razem możemy pokonać te wyzwania!


Jeśli masz trudności z koncentracją, nadmierną aktywnością i impulsywnością, nie bój się szukać pomocy. To mogą być objawy ADHD, ale pamiętaj, że odpowiednia terapia może odmienić Twoje życie!

Comments


bottom of page