top of page
  • Zdjęcie autoraKarmen Jauch

Od stresu do szczęścia: Terapeutyczna rola psów


W terapii poznawczo-behawioralnej bardzo ważną rolę odgrywa relacja terapeutyczna, która wpływa na jej skuteczność. W moim gabinecie często towarzyszy mi piesek-terapeuta. Pies pełni zarówno rolę terapeutyczną, jak i wizerunkową, dodając nieocenioną wartość przeprowadzanym sesjom.


Pies jako Terapeuta: Wzmocnienie motywacji do lepszego samopoczucia


Udział psa ma na celu wzmocnienie motywacji pacjenta do terapii. Jak pokazują badania, interakcje z psami mogą przynieść pacjentom wiele korzyści, zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych. Właściwie jest to tak skuteczne, że niektóre szpitale i kliniki terapeutyczne na całym świecie zaczęły wprowadzać programy terapii wspomaganej przez zwierzęta.


Naukowe dowody na terapeutyczną rolę psów


Wiele badań naukowych potwierdza, że kontakt z psem pomaga w redukcji stresu i walce z depresją. Wykazano również, że interakcja z psami może skutecznie obniżyć poziom kortyzolu - hormonu stresu, w organizmie człowieka. Dodatkowo, jest to również związane z wyższym poziomem oksytocyny, hormonu odpowiedzialnego za uczucie spokoju i szczęścia.


Pozytywne oddziaływanie na pacjentów


Pacjenci w moim gabinecie bardzo chętnie przebywają z pieskiem, głaszczą go i dużo się uśmiechają. Te uśmiechy są nie tylko dowodem na to, że pies przynosi im radość, ale także są świadectwem głębokiego, terapeutycznego wpływu, jaki pies ma na ich stan emocjonalny.


Wrodzone zdolności terapeutyczne i pozytywna energia psów


Pies, który towarzyszy mi w moim gabinecie ma wrodzone zdolności terapeutyczne. Jego empatia, lojalność, i zdolność do niewerbalnej komunikacji sprawiają, że są nieocenioną pomocą w terapii. Dodatkowo, obecność psa dostarcza pacjentom ogromnej dawki pozytywnej energii, co z kolei przyczynia się do ich poczucia bezpieczeństwa i komfortu.


Podsumowując, terapia z udziałem psa oferuje unikalne korzyści, które mogą pomóc pacjentom na drodze do zdrowia. Od stresu do szczęścia - ta podróż jest znacznie łatwiejsza, gdy towarzyszy ci czworonożny przyjaciel.

Kommentare


bottom of page