top of page
 • Zdjęcie autoraKarmen Jauch

Motywacja – klucz do sukcesu: rodzaje i wpływ na nasze życie

Zaktualizowano: 27 gru 2023

Motywacja jest siłą napędową, która popycha nas do działania, pomaga osiągać cele i kształtuje nasze codzienne życie. Ale co naprawdę oznacza bycie zmotywowanym? Jakie są rodzaje motywacji i jak możemy ją wzmacniać w sobie?

motywacja człowiek

Spis Treści

 

Czym jest motywacja?

Motywacja to wewnętrzny proces, który nakierowuje, inicjuje i utrzymuje nasze działania w celu osiągnięcia określonych celów. Bez niej działania stają się chaotyczne lub, co gorsza, zanikają.


Rodzaje motywacji

 • Motywacja wewnętrzna: Pochodzi z naszego wnętrza i jest związana z czynnościami, które wykonujemy dla samej przyjemności lub zainteresowania, a nie dla zewnętrznego wynagrodzenia czy nagrody. Na przykład, malowanie obrazu, ponieważ sprawia nam to przyjemność.

 • Motywacja zewnętrzna: Pochodzi z czynników zewnętrznych, takich jak nagrody, pieniądze czy uznanie. Jeśli uczysz się do egzaminu, aby zdobyć dobrą ocenę, jest to motywacja zewnętrzna.

Jak motywacja wpływa na nasze życie

 1. Rozwój osobisty: Zmotywowane osoby częściej poszukują nowych doświadczeń, które przyczyniają się do ich rozwoju intelektualnego, emocjonalnego czy fizycznego.

 2. Zdolność do przezwyciężania trudności: Silna motywacja pomaga w pokonywaniu przeszkód i wytrwaniu w trudnych sytuacjach.

 3. Podwyższona produktywność: Kiedy jesteśmy zmotywowani, jesteśmy bardziej produktywni, skoncentrowani i efektywni w naszych działaniach.

 4. Zdrowie psychiczne: Motywacja jest również skorelowana z pozytywnym stanem umysłu i może chronić przed uczuciami apatii czy depresją.

Jak budować i wzmacniać motywację?

 • Cele: Ustal jasne i konkretnie sformułowane cele. Wizualizuj je i regularnie przypominaj sobie o nich.

 • Znajduj sens: Szukaj głębszego znaczenia w tym, co robisz. Zrozumienie "dlaczego" często jest potężniejsze niż "co" czy "jak".

 • Świętuj małe sukcesy: Każdy krok w kierunku celu jest ważny. Doceniaj małe osiągnięcia – dodają one energii do dalszych działań.

 • Otaczaj się inspirującymi ludźmi: Ludzie, którzy mają pozytywne podejście do życia, często zarażają innych swoją energią i pasją.

 • Dbaj o siebie: Regularny odpoczynek, zdrowa dieta i aktywność fizyczna mogą zwiększać poziom motywacji.

Zakończenie

Motywacja to nie tylko chwilowy impuls do działania, ale trwała siła, która może prowadzić do wielkich osiągnięć. To kombinacja wewnętrznych pragnień i zewnętrznych czynników, które razem kierują naszym życiem. Zrozumienie i pielęgnowanie własnej motywacji to klucz do osiągnięcia sukcesu i pełni w życiu. Warto zatem inwestować w nią każdego dnia.

Comments


bottom of page